• mypublicist

The 73rd Primetime Emmy Awards Complete Winners List



With a wave of historic nominations — from Mj Rodriguez in “Pose” to Bowen Yang in “Saturday Night Live” — this year’s show was unlike any other.



From best direction of a drama series to lead actress in a comedy series, here is a full list of winners and nominees:

Outstanding comedy series

  • “Black-ish” (ABC)

  • “Cobra Kai” (Netflix)

  • “Emily In Paris” (Netflix)

  • “Hacks” (HBO Max)

  • “PEN15” (Hulu)

  • WINNER: “Ted Lasso” (Apple TV+)

  • “The Flight Attendant” (HBO Max)

  • “The Kominsky Method” (Netflix)

Outstanding lead actor in a comedy series

  • Anthony Anderson, “Black-ish”

  • Kenan Thompson, “Kenan”

  • William H. Macy, “Shameless”

  • WINNER: Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

  • Michael Douglas, “The Kominsky Method”

Outstanding lead actress in a comedy series

  • Tracee Ellis Ross, “Black-ish”

  • WINNER: Jean Smart, “Hacks”

  • Allison Janney, “Mom”

  • Aidy Bryant, “Shrill”

  • Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”

Outstanding supporting actor in a comedy series

  • Carl Clemons-Hopkins, “Hacks”

  • Kenan Thompson, “Saturday Night Live”

  • Bowen Yang, “Saturday Night Live”

  • WINNER: Brett Goldstein, “Ted Lasso”

  • Brendan Hunt, “Ted Lasso”

  • Nick Mohammed, “Ted Lasso”

  • Jeremy Swift, “Ted Lasso”

  • Paul Reiser, “The Kominsky Method”

Outstanding supporting actress in a comedy series

  • Hannah Einbinder, “Hacks”

  • Cecily Strong, “Saturday Night Live”

  • Aidy Bryant, “Saturday Night Live”

  • Kate McKinnon, “Saturday Night Live”

  • Juno Temple, “Ted Lasso”

  • WINNER: Hannah Waddingham, “Ted Lasso”

  • Rosie Perez, “The Flight Attendant”

Outstanding guest actor in a comedy series

  • Daniel Kaluuya, “Saturday Night Live”

  • Dan Levy, “Saturday Night Live”

  • Alec Baldwin, “Saturday Night Live”

  • WINNER: Dave Chappelle, “Saturday Night Live”

  • Morgan Freeman, “The Kominsky Method”

Outstanding guest actress in a comedy series

  • Yvette Nicole Brown, “A Black Lady Sketch Show”

  • Issa Rae, “A Black Lady Sketch Show”

  • Jane Adams, “Hacks”

  • WINNER: Maya Rudolph, “Saturday Night Live”

  • Kristen Wiig, “Saturday Night Live”

  • Bernadette Peters, “Zoey's Extraordinary Playlist”

Outstanding directing for a comedy series

  • James Burrows, “B Positive” (for the episode “Pilot”)

  • WINNER: Lucia Aniello, “Hacks” (for the episode “There Is No Line (Pilot)”)

  • James Widdoes, “Mom” (for the episode “Scooby-Doo Checks And Salisbury Steak”)

  • Zach Braff, “Ted Lasso” (for the episode “Biscuits”)

  • MJ Delaney, “Ted Lasso” (for the episode “The Hope That Kills You”)

  • Declan Lowney, “Ted Lasso” (for the episode “Make Rebecca Great Again”)

  • Susanna Fogel, “The Flight Attendant” (for the episode “In Case Of Emergency”)

Outstanding writing for a comedy series

  • Meredith Scardino, “Girls5eva” (for the episode “Pilot”)

  • WINNER: Lucia Aniello, Paul W. Downs and Jen Statsky, “Hacks” (for the episode “There Is No Line (Pilot)”)

  • Maya Erskine, “PEN15” (for the episode “Play”)

  • Jason Sudeikis, Brendan Hunt and Joe Kelly, “Ted Lasso” (for the episode “Make Rebecca Great Again”)

  • Jason Sudeikis, Brendan Hunt, Bill Lawrence and Joe Kelly, “Ted Lasso” (for the episode “Pilot”)

  • Steve Yockey, “The Flight Attendant” (for the episode “In Case Of Emergency”)

Outstanding drama series

  • “Bridgerton” (Netflix)

  • “Lovecraft Country” (HBO)

  • “Pose” (FX Networks)

  • “The Boys” (Amazon Prime Video)

  • WINNER: “The Crown” (Netflix)

  • “The Handmaid's Tale” (Hulu)

  • “The Mandalorian” (Disney+)

  • “This Is Us” (NBC)

Outstanding lead actor in a drama series

  • Regé-Jean Page, “Bridgerton”

  • Jonathan Majors, “Lovecraft Country”

  • Matthew Rhys, “Perry Mason”

  • Billy Porter, “Pose”

  • WINNER: Josh O'Connor, “The Crown”

  • Sterling K. Brown, “This Is Us”

Outstanding lead actress in a drama series

  • Uzo Aduba, “In Treatment”

  • Jurnee Smollett, “Lovecraft Country”

  • Mj Rodriguez, “Pose”

  • WINNER: Olivia Colman, “The Crown”

  • Emma Corrin, “The Crown”

  • Elisabeth Moss, “The Handmaid's Tale”

Outstanding supporting actor in a drama series

  • Michael K. Williams, “Lovecraft Country”

  • John Lithgow, “Perry Mason”

  • WINNER: Tobias Menzies, “The Crown”

  • O-T Fagbenle, “The Handmaid's Tale”

  • Max Minghella, “The Handmaid's Tale”

  • Bradley Whitford, “The Handmaid's Tale”

  • Giancarlo Esposito, “The Mandalorian”

  • Chris Sullivan, “This Is Us”

Outstanding supporting actress in a drama series

  • Aunjanue Ellis, “Lovecraft Country”

  • WINNER: Gillian Anderson, “The Crown”

  • Helena Bonham Carter, “The Crown”

  • Emerald Fennell, “The Crown”

  • Madeline Brewer, “The Handmaid's Tale”

  • Ann Dowd, “The Handmaid's Tale”

  • Yvonne Strahovski, “The Handmaid's Tale”

  • Samira Wiley, “The Handmaid's Tale”

Outstanding guest actor in a drama series

  • WINNER: Courtney B. Vance, “Lovecraft Country”

  • Charles Dance, “The Crown”

  • Don Cheadle, “The Falcon And The Winter Soldier”

  • Timothy Olyphant, “The Mandalorian”

  • Carl Weathers, “The Mandalorian”

Outstanding guest actress in a drama series

  • Sophie Okonedo, “Ratched”

  • WINNER: Claire Foy, “The Crown”

  • McKenna Grace, “The Handmaid's Tale”

  • Alexis Bledel, “The Handmaid's Tale”

  • Phylicia Rashad, “This Is Us”

Outstanding directing for a drama series

  • Julie Anne Robinson, “Bridgerton” (for the episode “Diamond Of The First Water”)

  • Steven Canals, “Pose” (for the episode “Series Finale”)

  • Benjamin Caron, “The Crown” (for the episode “Fairytale”)

  • WINNER: Jessica Hobbs, “The Crown” (for the episode “War”)

  • Liz Garbus, “The Handmaid's Tale” (for the episode “The Wilderness”)

  • Jon Favreau, “The Mandalorian” (for the episode “Chapter 9: The Marshal”)

Outstanding writing for a drama series

  • Misha Green, “Lovecraft Country” (for the episode "Sundown")

  • Ryan Murphy, Brad Falchuk, Steven Canals, Janet Mock and Our Lady J, “Pose” (for the episode “Series Finale”)

  • Rebecca Sonnenshine, “The Boys” (for the episode “What I Know”)

  • WINNER: Peter Morgan, “The Crown” (for the episode “War”)

  • Yahlin Chang, “The Handmaid's Tale” (for the episode “Home”)

  • Dave Filoni, “The Mandalorian” (for the episode “Chapter 13: The Jedi”)

  • Jon Favreau, “The Mandalorian” (for the episode “Chapter 16: The Rescue”)

Outstanding limited or anthology series

  • “I May Destroy You” (HBO)

  • “Mare Of Easttown” (HBO)

  • WINNER: “The Queen's Gambit” (Netflix)

  • “The Underground Railroad” (Amazon Prime Video)

  • “WandaVision” (Disney+)